foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Zachodniopomorski Związek Hodowców Koni

Jak pobierać i przesyłać próby krwi od koni w celu badania grup krwi ?

1.

 

Od konia (w wieku powyżej 1 miesiąca) należy pobrać krew do 2 probówek (około 10 ml w każdej)

2.

 

Probówki powinny być plastikowe z wewnętrznym korkiem, co zapobiega wylaniu zawartości i zniszczeniu prób w trakcie transportu (nie używać probówek szklanych oraz z nakrętkami i igłami)

3.

 

Jedna z probówek, do których pobierana jest krew powinna zawierać 4% cytrynian sodu (w ilości około 2 ml), druga probówka - bez płynu

4.

 

Na każdej probówce należy napisać (najlepiej długopisem na plastrze), drukowanymi literami, pełną nazwę konia, od którego pobrano próbę krwi

 

Dokumenty

Do prób należy dołączyć:

1.

 

"Protokół pobrania krwi od konia" - podpisany przez pobierającego krew i przez hodowcę lub właściciela konia oraz jeśli możliwe przez pracownika właściwego Okręgowego Związku Hodowców Koni. Prosimy podać także kontaktowy numer telefonu hodowcy/właściciela.

2.

 

"Zlecenie badań grup krwi u konia" - z wpisaną liczbą koni przesyłanych do badania, nazwiskiem i adresem hodowcy/właściciela, numerem NIP-u oraz formą płatności - PRZELEW. Płatności gotówką można dokonać tylko osobiście w kasie Akademii Rolniczej w Poznaniu.

3.

 

Dowód wpłaty za badania lub jego ksero - z dopiskiem: "Badania grup krwi koni"

 

Transport krwi

1.

 

Pobraną krew, tak długo jak to możliwe, należy przechowywać w temperaturze + 4 do +18°C ( prób nie wolno zamrażać ani przewozić w lodzie ! )

2.

 

Próby należy dostarczyć do Laboratorium nie później niż 48 godzin od momentu pobrania (wysłanie prób pocztą:listem PRIORYTETOWYM, ewentualnie pocztą kurierską - Pocztex, Servisco, Stolica itp., gwarantuje spełnienie tego warunku).

3.

 

Aby próby dotarły do Laboratorium w Poznaniu w dzień roboczy, prosimy wysyłać je w pierwsze 3 dni tygodnia (poniedziałek-wtorek-środa).

 

Przesyłkę z krwią należy wysłać na adres:

Laboratorium Badań Markerów Genetycznych u Koni

ul. Wołyńska 33, 60-637 Poznań

 

a opłatę za badanie wpłacić na konto Uczelni:

Bank Zachodni WBK S.A., 6 Oddział Poznań,

Nr konta: 29 1090 1362 0000 0000 3601 7894

 

Uwaga: dodatkowe informacje dotyczące pobierania i przesyłki krwi można uzyskać pod telefonem / faxem:

tel: 0 prefix 61 848 72 37;

fax: 0 prefix 61 848 72 37;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.